עקרונות הטיפול בביוסינתזה

שדות החיים

© Copyright Internationales Institut für Biosynthese, IIBS

אם אנחנו מגדירים את התפקיד של הטיפול 'להוביל אותנו חזרה הביתה לעצמנו' ולא כדרך 'לפתור בעיות' אז אנחנו יכולים להבין מה המשמעות של המילה ביוסינתיזה שפירושה 'אינטגרציה של החיים'.

 

מקורות הביוסינתזה

ביוסינתזה היא ענף בפסיכותרפיה הגופנית שפותח על ידי דיוויד בואדלה בתחילת שנות ה-70 במאה שעברה. בואדלה פיתח את הביוסינתזה אחרי שנים רבות של עבודה כמטפל בשיטת רייך. וילהלם רייך (1897-1957) היה רופא ופסיכואנליטיקן שעבד עם פרויד בוינה של שנות ה-20. כמה שנים מאוחר יותר בסקנדינביה, הוא פיתח את שיטת הוגטותרפיה שמשלבת עבודה ישירה עם הגוף לשחרור חסימות רגשיות ושריריות והחזרת תחושה של זרימה בגוף.

שדות החיים

לעיתים קרובות אנחנו חושבים שאין אנו יכולים לשנות את הרגלי החיים שלנו, אבל, אנחנו יכולים לעשות זאת, על ידי גילוי הקשרים החסרים דרך מה שקוראים בביוסינתיזה 'שדות החיים'.

שדות החיים מופיעים בשתי צורות כפי שניתן לראות בדיאגרמה. המעגל החיצוני מייצג את המערכת הסגורה – איך אנחנו בהרגל שלנו שומרים על עצמנו ב'כלא'. המעגל הפנימי מייצג תגובות בריאות לחיים, מערכות יחסים וקשר עם עצמנו. בכל אחד מששת המקטעים בדיאגרמה, יש שדה חיים אחר, והיכולת לנוע בין השדות האלו עושה את העבודה של המטפל בביוסינתיזה מסובכת אבל עשירה. שום דבר אינו נשאר בחוץ. האמנות של הביוסינתזה היא להכנס למעגל הפנימי במרכז של הדיאגרמה, המחובר לאני המהותי של האדם.

חקירה משותפת במקום 'טיפול'

אנחנו עובדים בתבנית שחוקרת יותר מאשר בתבנית ה'מטפלת'. מטרתנו לראות מה בשל במטופל, למה הוא מוכן, לא מה שאנחנו חושבים שטוב לו. אנחנו מחפשים אחר החלק המשוחרר ב'פקעת', מתירים את הדבר הקל ביותר שמראה עצמו בטיפול. איננו שוברים התנגדויות אלא במקום זאת 'זורמים עם הזרם', מאפשרים כך פתיחה מבפנים החוצה, מזמינים את המטופל לנוע קצת מעבר למה שהוא חושב שהוא יכול.

אם אנחנו נתקעים עם שדה חיים אחד, אנחנו עוברים לאחר. ישנן אפשרויות שונות: לחקור את הביטוי בתנועה; לעבוד אנרגטית על מקצבים עדינים של הנשימה; עבודה על דפוסים של פלישה או המנעות ביחסים בין מטפל ומטופל; דפוסים מעוותים של הדחקה רגשית או ביטוי רגשי; עבודה עם שפה ; עבודה עם דימויים שמאפשרים שינוי או דימויים מצמצמים המגבילים את יכולת הראייה שלנו.

עבודה עם שדות התנועה

בביוסינתיזה אנחנו עובדים באופן דיאלקטי בין תקשורת מילולית ולא-מילולית בנסיון למצוא גשר בין העולם הפנימי למציאות החיצונית.

העבודה היא עם דפוסי תנועה ככיפוף ומתיחה, משיכה ודחיפה, חוסר תנועה ותנועה, תנועה סיבובית לעומת תנועה ממוקדת. אלו נקראים גם שדות התנועה. בעבודה איתם נשאל את המטופל: "איזו תנועה היית רוצה לעשות כשאתה בתשומת לב ליד שלך?" או "איך זה מרגיש לדחוף אותי?". הדפוסים האלו קשורים בצורה עמוקה להתפתחות השרירים והעצבים לפני הלידה, במהלך הלידה ובילדות. למשל, אדם עשוי לחשוב: "אני צריך למשוך אנשים לתוך החיים שלי, או שאני אהיה מבודד". אבל כשעובדים לאט עם דפוסים של דחיפה ומשיכה, הם עשויים לגלות שהם בעצם נהנים לדחוף מהם והלאה. זה עשוי להוביל אותם לבניית כח וללמוד לקחת הזנה לעצמם, במקום לסמוך על אחרים לגמרי.

במה הביוסינתיזה יכולה לעזור

מכיוון שביוסינתיזה היא באמת 'אינטגרציה של החיים' היא גם פסיכותרפיה מגוונת וגם שלמה. כשאנשים באים לטיפול זה לעיתים קרובות משום שיש חוסר בתוכם, משהו שאינם יודעים, או אינם יכולים לדעת, כדי להגשים את חייהם. הם צריכים ללמוד להיות יותר נוכחים, בבית בתוך עצמם. ייתכן שיש להם כישורים ומשאבים חבויים, דימויים ותקווות שצריכים קרקוע בעולם, בגופם וביחסים עם האחרים. ביוסינתיזה היא גם פסיכותרפיה באורינטציה רוחנית במובן שהיא מנסה לחבר בין היותנו כאן בעולם לבין התחומים שמעבר לזמן והחלל. משתמשים בה כדרך להתפתחות אישית, לטיפול בנוירוזה, בבעיות פסיכוסומטיות, בטיפוסי אישיות גבוליים וגם לטיפול עם מכורים כדי לחזק את הדימוי הגופני שלהם.

במקומות אחרים בעולם כבברזיל, הביוסינתיזה שימשה כאמצעי לשינוי חברתי. טיפול יעיל אינו רק התפנקות של מעמד הביניים! שינוי בחיים של הפרט מובילים לשינויים בחברות, לטובה.

______________________

קריאה נוספת

אפשר לקרוא עוד על פסיכותרפיה גופנית במהי פסיכותרפיה גופנית .

כדי לקבל מושג על השימוש בעקרונות הביוסינתיזה בטיפול אפשר גם לקרוא בסיפורי הטיפולים

מעוניינים בטיפול?

ניתן ליצור איתי קשר ישיר ואף לקבוע איתי פגישת הכרות לקראת טיפול פרטני או טיפול זוגי. הטיפולים מתקייימים באזור ירושלים וגם טיפולים בזום מכל מקום בארץ, בלי שתצטרכו לצאת מהבית.

מעוניינים בטיפול או ליווי אישי? הכניסו פרטים ואחזור אליכם בהקדם....

בואו נדבר

נוכל לברר בשיחה קצרה מה אתם צריכים ומה מתאים לכם.  

התקשרו אלי, כתבו ווטסאפ או מלאו את הפרטים בטופס ואחזור אליכם בהקדם!

בואו נדבר

בכמה דקות שיחה נברר מה אתם רוצים ונוכל להתאים את האתר לצרכיכם.

צלצלו אלי, כתבו ווטסאפ או מלאו את הפרטים בטופס ואחזור אליכם בהקדם!