בשבילי הנפש והרוח

מסע-סדנה בין טבע לתרבות בצפון הודו

רישיקש - הרידוואר - אמריצר - דהרמסלה - דלהי

8-21 אוקטובר 2024

עם יואב אפטוביצר ואופיר שדמי

למה מסע-סדנה להודו?

במסע-סדנה המיוחד הזה ננוע בין מרחבים שונים ומגוונים של תרבות, נופים וטבע. בין טיול לבין סדנה, בין מפגש החוצה למפגש פנימה.

בהודו נפגוש רוחניות עמוקה, טבע פראי, צבע, מוסיקה ותפילה. התנועה בין המרחבים השונים כל כך מהמוכר לנו, תאפשר לנו להיפגש מחדש עם עצמנו ועם האחר. היא תסייע לנו לשחרר את האחיזה בהרגלי היום יום המוכרים, ולפנות בתוכנו מרחב שָקֶט להתבוננות והקשבה חדשה.

במסע הזה, נאפשר לתת מקום לבלתי צפוי, והמפתיע, ולהגיד כן לחיים הרוצים להתבטא דרכנו. נאפשר לעצמנו לפעום עם הפעימה הגדולה של הטבע, להתהוות מרגע לרגע, ולגלות מחדש מקורות ראשוניים ואותנטיים של חיוניות ויצירתיות. המסע מתאים לכולם, אין צורך בניסיון קודם. 

מה כל כך מיוחד במסע-סדנה הזה ומה מבדיל אותו מטיול מאורגן?

המטרה שלנו, היא לא לראות כמה שיותר מקומות כמו בטיול מאורגן, אלא להכיר יותר לעומק את המקומות שנבקר בהם, ולפתוח את תודעתנו וליבנו בהשראת הנופים, הטבע והתרבויות השונות. 
 
בנוסף קראנו למסע הזה מסע-סדנה, משום שהוא מחבר בין שתי תנועות חיים חשובות ומשלימות: 
  • התנועה הראשונה היא היציאה החוצה אל המרחב, אל הטבע המדהים של ההימלאיה ונהר הגנגס, אל התרבות ההודית הצבעונית והייחודית כל כך, אל הדרכים הרוחניות והדתות שהתהוו בהודו – הינדואיזם, סיקיזם, ובודהיזם.
  • התנועה השניה היא התנועה פנימה – התהליך האישי ששבועיים כאלו מחוץ לחיים מאפשרים, רגעים ביום שיוקדשו לשיתוף קבוצתי, התבוננות פנימית, כתיבה, מפגש עם הטבע ועם התרבות ההודית.
 

מה כלול במסע-סדנה?

  • מפגש עומק עם התרבות ההודית בערים ובמקדשים עתיקים
  • יציאה לטיול בטבע המופלא של ההימלאיה ונהר הגנגה וחיבור לעוצמות שלו
  • מלונות מפנקים בדרגה של 3-4 כוכבים ברוב המקומות
  • סדנאות ולימוד בהשראת התרבות ההודית – בודהיזם והאי שניות (אדוויטה) 
  • ריטריט התבוננות אישי וקבוצתי על יובל של נהר הגנגה ביום כיפור
  • שני מנחים מנוסים המשלבים ידע מהפסיכותרפיה הגופנית, הנחיית מסעות בטבע, לימודי ימימה ותקשורת מקרבת 
  • מדריך הודי מנוסה ברוב ימי המסע ומדריכים מקומיים במקומות ייחודיים כמו אמריצר דהרמסלה ודלהי

תוכנית המסע

את המסע תיכננו כך שנעבור בשלושה עולמות שונים: ההינדואיזם ברישיקש והרידוואר על גדת נהר הגנגה, הסיקיזם באמריצר המדברית והבודהיזם הטיבטי בדהמרסלה למרגלות ההימאליה. 

יום 1+2 > טיסה לדלהי – הרידוואר

נצא בשעות הערב בטיסת לילה לדלהי. למחרת בבוקר נצא משדה"ת של דלהי באוטובוס תיירים ממוזג להרידוואר. הרידוואר היא הנקודה בה נהר הגנגה הקדוש שמתחיל בהרי ההימלאיה פוגש לראשונה את המישורים הרחבים של צפון הודו. הרידוואר המכונה גם שער האלים, היא אחת משבע הערים הקדושות של הודו ומהערים העתיקות בעולם. לקראת ערב בשעת השקיעה נשתתף בטקס האש (ארטי) – מהטקסים הדתיים המרהיבים ביותר בהודו. במהלך הטקס רבבות מאמינים שרים תפילות יחדיו ושולחים על פני מימי הגנגה פרחים צבעוניים ונרות מנצנצים.

יום 3 > הרידוואר – רישיקש

בבוקר נבקר ב- Pauri Ghat רציף קדוש על שפת נהר הגנגס, אשר מהווה אתר לעלייה לרגל למיליוני הינדים הטובלים במימיו הקדושים של הנהר. לאחר מכן נסתובב בשווקים הצבעוניים של הרידוואר. בצהריים, נצא בנסיעה קצרה מהרידוואר לרישיקש.

רישיקש היא עיירה קטנה ומקסימה השוכנת למרגלות הרי ההימאליה, על גדות נהר הגנגה אשר חוצה את העיירה לשני חלקים. זהו מקום עליה לרגל חשוב לאל וישנו ולכן העיירה גדושה בעולי רגל ויש בה אין ספור מקדשים, סאדוהים (יוגים) ואשראמים לתרגול יוגה ומדיטציה. כאן נפגוש את התרבות ההינדית הצבעונית, המיתית והעשירה שהתפתחה על גדות הנהר הקדוש.  

יום 4 > ערב יום כיפור טבילה ותשליך בנהר הגנגה

ביומיים הבאים נצא מהעיר רישיקש לריטריט יום כיפור. בדרך נטבול לפני החג במי הגנגה, מוקפים בג׳ונגל, ומשם נגיע לבית הארחה על גדת יובל של הגנגנה, שם בשקט של הטבע נתכנס פנימה ונתכונן לריטריט בהתכוונות מיוחדת ליום הכיפורים. 

יום 5 > ריטריט יום כיפור בטבע

את יום הכיפורים נעביר בריטריט בבית הארחה היושב על אחד מיובלי הגנגה טבול ביער וטבע פראי. הריטריט יכלול זמני שקט והתבודדות, לימוד ברוח החג, מדיטציה, הליכות בטבע, תנועה ומעגלי שיתוף.

יום 6 > רישיקש – אמריצר

ביום השישי של המסע ניסע לטייל ברישיקש, שעל פי המיתולוגיה ההודית, סאטי, אשתו של האל שיווה, הקריבה את חייה ופיסה מגופה נשרה על אדמתה. 

בצהריים ניסע ברכבת מהרידוואר הסמוכה לאמריצר. הנסיעה ברכבת הממוזגת היא חוויה הודית אותנטית, שתאפשר לנו להפגש עם ההודים ישירות ולא רק כתיירים ולחלוף על פני נופים מגוונים. בשעות הערב נגיע למלון באמריצר הנמצא במרחק הליכה קצר מאוד ממקדש הזהב. 

יום 7 > אמריצר

אמריצר העיר המדברית הצבעונית, הנמצאת במדינת פנג'אב, היא ׳המכה׳ של הסיקים. כאן נמצא מקדש  הזהב המרהיב ביופיו – המקדש החשוב ביותר לדת הסיקית.  הדת הסיקית היא דת צעירה שכולה אהבה ונתינה, כאן נפגוש את הסיקים התמירים בעלי המראה הייחודי, כפריים ועירוניים, הגודשים מידי יום את המקדש. יחד עם המאמינים ניכנס אל תוך המקדש, שבו קוראים בספר המקודש שלהם, לאורך כל שעות היום בשירה ומזמורים. אחר הצהריים ניסע לצפות בטקס החלפת משמרות בגבול בין הודו לפקיסטן הנחשב לאחת ההצגות הטובות בעיר…

יום 8 > אמריצר – דהרמסלה

לאחר ביקור בוקר במקדש הזהב יחד עם אלפי הסיקים המגיעים השכם בבוקר מהכפרים הסמוכים מכל רחבי הודו, נצא לכיוון דהרמסלה. נעלה מהמישור המדברי של אמריצר אל האזור ההררי והירוק של דהרמסלה שבעומק הרי ההימלאיה.  כאן שוכן הדלהאי למה וכאן נפגוש במשך כמה ימים את הבודהיזם הטיבטי והתרבות הטיבטית המיוחדת, את הטבע הירוק הפראי והשופע, הכפרים הקסומים ושבילי ההרים.

יום 9 > דהרמסלה – מנזר הדלאי למה וזמן חופשי

ביום התשיעי נבקר בבוקר במנזר המרכזי של הדלהאי למה, נחזה בטקסי הלימוד של הנזירים הטיבטיים, נקיף את המנזר כפי שעושים עולי הרגל הטיבטיים. אחר הצהריים נאפשר זמן הסתובבות חופשי בשווקים הטיבטיים וברחובות העיירה והכפרים הסמוכים. נפגש לארוחת ערב במסעדה טיבטית מסורתית. 

יום 10 > דהרמסלה – טיול בג׳ונגל אל המפלים

נשכים בבוקר ונגיע למקדש גאלו בג׳יפים ומשם נצא להליכה בתוך ג׳ונגל פראי משקיף על כפרים ועמקים תלולים ומעליו תלויות הפסגות של ההימלאיה. את הטיול תדריך שירי הרדוף, ישראלית שחיה בדהרמסלה ומכירה כל שביל ביער. בצהריים  נגיע למפלים ובריכות שנוכל לטבול בהם. תוך כדי ההליכה והשהות נעבור סדנת חיבור לרגע ההווה ולעוצמות של המקום. בחזרה לקראת ערב נעבור בכפר הודי ונאכל אצל משפחה הודית מקומית. 

יום 11 > ביקור במנזרים הטיבטיים נורבוליקה וגיוטו 

נצא בבוקר בנסיעה קצרה לאזור המנזרים שלמרגלות דהרמסלה. נבקר במנזר נורבוליקה שם נשמרת התרבות הטיבטית החיה. נראה בעלי מלאכה, מגלפים בעץ, תלמידים לציור הטיבטי המיוחד, פסלי בודהה וציורי קיר יוצאי דופן. אחר כך נבקר במנזר הסמוך גיוטו שממנו נשקפים הרי ההימלאיה. במנזר נפגוש נזיר בודהיסטי שיחלוק איתנו ידע על התרבות והדרך הרוחנית הטיבטית. 

יום 12 > דהרמסלה – שביל עולי הרגל הטיבטיים ומקדש הנחשים

ביום ה-12 נלך דרך שבילים שאינם מוכרים לתיירים בהדרכת שירי הרדוף, שתיקח אותנו בשבילי הצליינים הטיבטיים העוברים ביער ארזים, חלקם שבילים המוכרים רק למקומיים, עד למקדש הנחשים המשקיף 360 מעלות על מורדות ההימאליה המופלאים. ביום הזה ניקח זמנים להתבודדות, כתיבה ואיסוף מתנות מהמסע המתקרב לסיומו. 

יום 13 > דהרמסלה – דלהי

בבוקר נעלה על טיסה משדה התעופה הקטן של דהרסמלה ולאחר כשעה ננחת בעיר הבירה הסואנת דלהי. לאחר התמקמות במלון פלאזה המפנק, נצא לסיור בשווקים הצבעוניים וההומים רחבי הידיים של דלהי. 

יום 14 > דלהי – תל אביב

בבוקר נצא מהמלון שלנו לכיוון שדה התעופה של דלהי ומשם בטיסה לארץ.

מי המנחים?

אופיר ויואב הם חברים שהולכים יחד כבר מספר שנים ברחבי הארץ. לשניהם ידע רב בתחומים של הנחיית סדנאות וטיפול. אופיר מתמחה בהנחיית מסעות בטבע ובטיפול גופנפש, ויואב בהנחיית קבוצות בלימודי ימימה, והשתתף בשנים האחרונות גם בהנחיית מסעות רוחניים ברחבי העולם. 

אני אופיר, נשוי לגלי, אבא לאלה וסיני.
מנחה מסעות חיבור בטבע למבוגרים משנת 2013 בישראל ובהר הגבוה בסיני .
מייסד ומנהל של של ארגון "שבט היער" העוסק בחינוך יער שבטי כבר כמעט 2 עשורים.
מדריך מוביל של "מחנה המשפחות השבטי". בוגר לימודי פסיכותרפיה גופנית (2009) וקורס המדריכים של "שומרי הגן" (2007) ועוסק גם ב"ליווי הגשמתי".

אני מציע, במסעות ובסדנאות שאני מנחה, נתיב התפתחות אנושי של "גם וגם" המחבר מקורות השראה שונים- דהרמה בודהיסטית ומיינדפולנס, תרבות שבטית- שמאנית, פסיכותרפיה גופנית, אי שניות, תקשורת מקרבת, חיבור עמוק לטבע ועוד…

אני אקטיביסט סביבתי, ומאוהב עד עמקי נשמתי ביופי הבריאה וביופי שמתגלה בלבבות בני האדם.

אני מלווה אנשים בתהליכים רגשיים ורוחניים מזה כ-20 שנים. את דרכי הרוחנית התחלתי עם ימימה ב- 1995. בהמשך למדתי שיטות שונות לטיפול בגוף ובנפש: פסיכותרפיה גופנית (ביוסינתיזה), התמקדות, תקשורת מקרבת, פסיכולוגיה תהליכית ועוד. וגם גישות רוחניות ממערב ומזרח. 

בשנים האחרונות ארגנתי וליוויתי מסעות רוחניים בעולם ובהודו. בימים אלו אני עוסק בעיקר בללמד את לימודי ימימה ובהנחיית סדנאות, וגם לומד לנגן במפוחית וכותב רומן מסע פנימי. 

אני אוהב לעשות אינטגרציה בין תחומים וגם ליישם את זה בחיי. כך עסקתי גם בהלחנה ושירה, גם בכתיבה, בחקלאות (אני מאוהב בשתילת עצים), בריקוד ועוד. המוטו שלי לקוח משירה של לאה גולדברג: ״וּפְשׁוּטִים הַדְּבָרִים וְחַיִּים, וּמֻתָּר בָּם לנִגְעַֹּ, וּמֻתָּר, וּמֻתָּר לֶאֱהֹב.״

שאלות נפוצות

המסע מתאים לנשים, גברים וגם לזוגות שמעוניינים לפגוש את המרחבים, הנופים והתרבויות העשירות והמגוונות של הודו, ובמהלכו לעבור גם תהליך של לימוד והתבוננות פנימית במסגרת קבוצתית. 

לסדנה מגיעים אנשים בגילאים שונים ומגוונים, נשים וגברים הפתוחים להרפתקאה בהודו הקסומה. לכולם דבר אחד משותף: רצון אמיתי ללמוד, להתפתח, לגלות את עצמם כפי שהם באמת. מוזמנים לדבר איתנו ולבדוק את הגיל והמגדר של הנרשמים לקבוצה הספציפית הזו. 

כחודש לפני המסע, בתאריך ה-7.9 יהיה מפגש של כל המשתתפים במסע. התוכנית היא להפגש כקבוצה לכמה שעות בטבע. במפגש נעמיק בהכרות, נתחבר, נשתף, נענה על שאלות לקראת המסע ונחדד את הכוונות שלנו לקראתו. 

בהחלט ניתן להגיע להודו לפני תחילת המסע ולפגוש את הקבוצה בנקודת ההתחלה. גם בסיום המסע תוכלו להמשיך ולטייל עצמאית אם תרצו. תוכלו בהתאם, לפי רצונכם, לרכוש כרטיסים לפי הזמנים הנוחים לכם ולתאם איתנו את ההצטרפות בנקודת ההתחלה. 

המסע כולו מאורגן ומלווה על ידי חברת תיירות הודית, שמתמחה בליווי קבוצות ישראליות, באוריינטציה של תרבות רוח וטבע. ברוב ימי המסע ילווה וידריך אותנו מנהל החברה, שהוא מדריך מנוסה ובקי. בנוסף במקומות מסויימים ילוו אותנו גם מדריכים מקומיים נוספים. בדהרמסלה תדריך אותנו שירי הרדוף, ישראלית המתגוררת בדהרמסלה ומכירה היטב את כל השבילים בטבע. 

מינימום משתתפים 12 ומקסימום 20

במהלך המסע-סדנה נקיים שני ימים של הליכה בטבע בהימלאיה. הליכה אחת בג׳ונגל למפלים, הליכה של כשעה וחצי לכל כיוון ללא טיפוס. והליכה מתונה נוספת ביום אחר בשביל עולי הרגל הטיבטיים. דרגת הקושי היא בין קלה לבינונית. אם יש חשש שההליכה עשויה להיות קשה מידי בשבילכם, ניתן לדבר איתנו ונחפש יחדיו פתרונות. למשל, להמתין לקבוצה באחד מבתי הקפה המקומיים בתחילת המסלול שלמרגלות ההרים ולהנות מנוף ההימלאיה המופלא. בנוסף ליומיים האלו, ייתכנו טיולים קצרים וקלים בטבע במקומות נוספים שנשהה בהם. 

 

כן, במידת האפשר, ברוב המקומות ניתן יהיה למי שרוצה לקבל חדר ליחיד בתוספת תשלום של 435 דולר. 

קניית הכרטיסים היא באחריות המשתתפים. ניתן לקנות עצמאית באינטרנט. אנחנו ממליצים לקנות את הכרטיסים באמצעות סוכנת נסיעות אחת שנמליץ לכם עליה. הסוכנת תרכז את רכישת הכרטיסים עבור המשתתפים שיבחרו בכך. הייתרון ברכישה המרוכזת הוא ליווי צמוד לכל עניין שעשוי לעלות בהקשר לטיסות. רכישה באמצעות הסוכנת כרוכה בעמלה של 10% ממחיר הכרטיס לסוכנת. 

נקודת המפגש הרשמית לתחילת המסע תהיה בשדה התעופה של ניו-דלהי משם נצא באוטובוס תיירים שכולו שלנו לדרך. אנחנו נמליץ לכם ליסוע בטיסה ספציפית המגיעה בשעות הבוקר לדלהי. במידה ותעשו זאת, תהיו כולכם על אותה טיסה. במידה ותחליטו לרכוש כרטיסים עצמאית, בטיסות אחרות או בזמנים אחרים (למשל להגיע מוקדם יותר להודו לפי רצונכם), נתאם איתכם אישית את נקודת המפגש. 

נתנסה במסע בכלי תחבורה שונים: אוטובוס תיירים ממוזג, רכבי טויוטה ממוזגים ונוחים לנסיעות הארוכות, רכבת הודית בקרון ממוזג בין הרידוואר לאמריצר ובמקומות מסויימים כמו בשווקים של דלהי, ניסע בריקשות המקומיות. 

ברוב המסע נישן במלונות מפנקים בדרגה של 3-4 כוכבים, מלבד מקומות שנמצאים בסמיכות לטבע שבחרנו במיוחד, כדי לחוות את הקרבה לטבע, שהם בדרגה של כ-2 כוכבים, אך מפנקים לא פחות וקיבלו המלצות חמות מאוד. 

מה מחיר המסע?

 

מחיר בהרשמה סופר מוקדמת עד 15.5.24 – 3100 דולר אמריקאי לאדם בחדר זוגי. 

המחיר בהרשמה מוקדמת עד 20.6.24 – 3250 דולר. 

המחיר המלא לאחר ה-20.6.24 – 3400 דולר. 

תוספת תשלום לאדם בחדר יחיד: 435 דולר. 

המחיר כולל: שלושה מדריכים – מדריך הודי צמוד לאורך רוב ימי המסע ושני מנחים ישראלים מנוסים,  שיעבירו סדנאות עומק לכל אורך המסע, ביקור בכל האתרים שבתוכנית, טיסות פנים, נסיעות, מלונות 3-4 כוכבים ברוב המקומות, פנסיון מלא לאורך כל המסע (למעט זמנים חופשיים) וקופת טיפים לנותני השירות. היציאה למסע מותנית במספר מינימום של 12 משתתפים. 

המחיר אינו כולל: טיסות בינלאומיות, ויזה להודו וכל מה שלא מצויין בתכנית. 

איך נרשמים?: לאחר שתמלאו את טופס יצירת הקשר בתחתית הדף, נחזור אליכם לתיאום שיחת הכרות. לאחר מכן תקבלו את כל האינפורמציה המלאה על אופן התשלומים, תנאי ביטול וכדומה. 

גלריית תמונות

לקבלת פרטים נוספים הירשמו כאן בטופס

בואו נדבר

נוכל לברר בשיחה קצרה מה אתם צריכים ומה מתאים לכם.  

התקשרו אלי, כתבו ווטסאפ או מלאו את הפרטים בטופס ואחזור אליכם בהקדם!

בואו נדבר

בכמה דקות שיחה נברר מה אתם רוצים ונוכל להתאים את האתר לצרכיכם.

צלצלו אלי, כתבו ווטסאפ או מלאו את הפרטים בטופס ואחזור אליכם בהקדם!