מה זה דאנה (תשורה)?

דאנה (תשורה) היא מונח שמקורו במזרח ומשמעותו 'נדיבות הלב'. זהו חלק בלתי נפרד מן התרגול הרוחני: כאשר אנחנו נותנים 'דאנה', אנחנו מתרגלים נדיבות ורוחב לב בחיינו.

במערב, תרגול הדאנה מפגיש אותנו עם ההרגלים של החברה הצרכנית 'להשיג את הטוב ביותר במחיר הזול ביותר'. זהו הרגל שהופך את שני הצדדים למתחרים הנאבקים זה בזה: ה'נותן' מבקש להשיג את המחיר הגבוה ביותר ו'המקבל' מבקש להשיג את המחיר הזול ביותר.

הדאנה מבקשת ליצור מערכת יחסים אחרת בין הצדדים המבוססת על שותפות ומתן הדדי מתוך ראיה רוחנית ששמה את פתיחות הלב במערכות היחסים שלנו, לפני הכל.

המורה מלמד מתוך רצון לחלוק את פירות הלימוד שלו עם האחרים ומתוך תחושה של שותפות וחיבור אנושיים. הוא אינו דורש מחיר נקוב כלשהו עבור הנתינה שלו ובכך מתרגל בעצמו נתינה ללא תנאי ונתינת אמון שייקבל את התמיכה הכלכלית הראוייה להמשך ההוראה. בצורה זו הוא גם מאפשר לאנשים שאין ידם משגת לשלם מחיר מלא, להשתתף וללמוד.  התלמידים מקבלים הזדמנות לתרגל בפועל רוחב ופתיחות הלב, בתחום שבו אנו יותר מכל נרתעים מלפתוח את ליבנו – הכסף.

בחברה שלנו,  כאשר אנחנו באים לקבל לימוד בריטריט, קורס או סדנה הניתנים ב'דאנה' אנחנו עשויים לחשוב 'הנה הזדמנות לעשות סדנה שבמקום אחר הייתה עולה לי 400 שקל ב-50 שקל בלבד'. בהכירם את העלויות המקובלות של הלימוד בחברה הצרכנית, הם מתמודדים בתוכם עם ההרגל לקפוץ את ידם. מתוך אי הכרה לעומק של ה'דאנה' הם עשויים להתייחס אליה, כפי שהם מתייחסים לטיפ למלצר במסעדה או כפי שאמרנו כהזדמנות ללמוד 'בחינם'. המאבק הפנימי המתנהל בתוכם עשוי להיות בין הרצון לנצח במאבק הצרכני לבין הקול הפנימי המוסרי ששואל את עצמו: האם זה ראוי? מה יגידו עלי?. כך או כך עשויה ההכרעה במאבק הפנימי הזה לקחת אותנו הרחק מפתיחות הלב, שהיא מטרת התרגול של הדאנה.

אז איך אפשר לתרגל פתיחות לב מבלי ליפול למלכודות ההרגלים?

א.      להיות במודעות ותשומת לב מלאה לכוחות הפועלים בנו בזמן נתינת הדאנה.

ב.      להבין שלהבדיל ממחיר נקוב וקבוע, הדאנה מאפשרת לנו חופש בחירה. לזהות שיש לנו בחירה .

ג.       לזכור שאנחנו מתרגלים רוחב לב ופתיחות לב לא כרעיון רוחני יפה אלא כביטוי ממשי בחיי היום יום.

ד.      לזכור שנתינת הדאנה מאפשרת המשך לימוד ב'דאנה' שמשמעותו מעבר להערכה למורה ותמיכה בו, מתן אפשרות למיעוטי היכולת להשתתף בלימוד עם כולם.

ה.     ולבסוף, כדי שנדע שאכן הגמשנו את שרירי הלב שלנו, לבדוק, כפי שאומר מורה הויפאסנה כריסטופר טיטמוס :make sure it will hurt = ודאו שזה כואב. לכו מעט מעבר לגבולות שלכם כפי שאנו עושים זאת ביוגה.

שתפו בפייסבוק
צייצו
שילחו במייל
שתפו בווסטאפ
הדפסה
אהבתם? הצטרפו לרשימת התפוצה וקבלו עדכונים. אני שולח ניוזלטר מידי כמה חדשים בלבד....

בואו נדבר

נוכל לברר בשיחה קצרה מה אתם צריכים ומה מתאים לכם.  

התקשרו אלי, כתבו ווטסאפ או מלאו את הפרטים בטופס ואחזור אליכם בהקדם!

בואו נדבר

בכמה דקות שיחה נברר מה אתם רוצים ונוכל להתאים את האתר לצרכיכם.

צלצלו אלי, כתבו ווטסאפ או מלאו את הפרטים בטופס ואחזור אליכם בהקדם!